Soğutma kulesi tipleri

Soğutma kulesi tipleri olarak, açık ve kapalı su soğutma kuleleri bilinsede, Paket tip kuleler bilgisayarlardaki plug and play (tak çalıştır) mantığıyla kurgulanmış kulelerdir. Hacimsel büyüklükleri kamyon ve tır şeklinde nakledilmeye uygun yapılmış olan bu kulelerin imalat ve montajları bitirildikten sonra müşteriye sevk edilmektedir. Müşterinin çalışma değerlerine değerlerine uygun tasarlanan bu tip kulelerde giriş çıkış bağlantısının yapılması çalışması için gerek yeter şarttır.  


Mono tipin tam tanımı tek motorla güdülen bir sistem olmasıdır. Bu kuleler axial fanlarıyla radyal tiplerin oldukça önünde bir verimliliğe sahiptirler. Bu verimlilik az su harcama, birim yüzeyde daha fazla soğutma ve daha az elektrik kullanımı olarak öne çıkmaktadır. Bu kulelerin ebatları eni, boyu ve yüksekliği; kapasitesine, yerleştirileceği konuma, kurulumun yapıldığı yerin yaş, kuru termometresine ve rakımına göre değişklik gösterir. DOUBLE PAKET TİP KULELER:

Double tip kuleler iki ayrı motor-fan grubu ile güdülür. Bu gruplar biribirinden bağımsız çalışmaktadır. Havuz double sistemler için tek düşünülmüştür. Bu tip kuleler arıza durumunda %50 kapasiteyle çalışarak sistemin tamamen durmasını ve bakım-revizyonlarda kulenin devre dışı kalmasını engeller. Double tip kulelerde motor-fan grupları ikiz olduğu için yedek parça stoğunda önemli avantajlar sağlamaktadır. Ayrıca büyük bir mono kule kapasitesinde bir double kule seçildiğinde kW olarak düşen motorlar hem daha az enerji tüketir hemde arıza durumunda motorun bulunabilirliği oldukça yükselir. Bu da kulenin çalışma süresindeki duruşları oldukça azaltacaktır.  


TRIPLE PAKET TİP KULELER:

Triple tip kuleler üç ayrı motor-fan grubu ile güdülür. Bu gruplar biribirinden bağımsız çalışmaktadır. Havuz triple sistemler için tek düşünülmüştür. Bu tip kuleler arıza durumunda üçtebir yada üçte iki kapasiteyle çalışarak sistemin tamamen durmasını ve bakım-revizyonlarda kulenin devre dışı kalmasını engeller. Triple tip kulelerde motor-fan grupları üçüz olduğu için yedek parça stoğunda önemli avantajlar sağlamaktadır. Ayrıca büyük bir mono kule kapasitesinde bir triple kule seçildiğinde kW olarak düşen motorlar hem daha az enerji tüketir hemde arıza durumunda motorun bulunabilirliği oldukça yükselir. Bu da kulenin çalışma süresindeki duruşları oldukça azaltacaktır. İstendiğinde üçüz yerine eni aynı boyu farklı tip kulelerle adaptasyon sağlayabilir.