info@ctpmuhendislik.com

+90 (216) 304 68 68

Çekmeköy İstanbul

Su Soğutma Kulesi Çeşitleri

Soğutma kuleleri şu anda esas olarak ısı eşanjörlerini soğutmak için su geri dönüşüm sistemlerinde kullanılmaktadır (genellikle termik santrallerde, termik santrallerde ve nükleer santrallerde). İnşaat mühendisliğinde soğutma kuleleri, acil durum güç ünitelerini soğutmak için soğutma ünitelerinin kondansatörlerini soğutmak gibi iklimlendirme sistemlerinde kullanılır. Endüstriyel Soğutma kuleleri, endüstride soğutma makinelerini, plastik kalıplama makinelerini soğutmak ve malzemelerin kimyasal temizliği için kullanılır.

Soğutma Kulesi Çeşitleri

Soğutma Kulesi Çeşitleri

Soğutma kuleleri, radyal tasarımları sayesinde sessizce çalıştıkları için hastanelerin veya alışveriş merkezlerinin çatıları gibi yerleşim alanlarında sıklıkla kullanılır. Temel tipler, bağımsız planlama için bir başlangıç ​​noktası sunar. Ancak prensip olarak, müşterinin gereksinimlerine bağlı olarak en verimli veya en uygun maliyetli soğutma kulesini tasarlamak için yalnızca küçük bir bilgi yeterlidir.

Kapalı Devre Soğutma Kuleleri

İki çalışma yöntemi sayesinde suyu minimum çalıştırma maliyetiyle soğutmak için tasarlanmıştır: kuru ve ıslak. Kuru çalışmada, soğutulacak ortam ortam sıcaklığı ile soğutulur. Islak çalışmada, ortam sıcaklığından daha soğuk hava elde etmek için havanın nem koşulları değiştirilir. Daha soğuk hava ortamı soğutur ve böylece enerji tasarrufu sağlar.

Açık Tip Soğutma Kuleleri

Açık soğutma kulelerinde santrifüj fanlar, IEE 3 verimliliğine sahip asenkron bir motor aracılığıyla çalıştırılır ve depolama tankındaki sıcaklığa bağlı olarak bir frekans dönüştürücü tarafından kontrol edilir. Açık soğutma kazanı, banyo ve soğutma kulelerinden yerçekimi drenajı gerekliliği nedeniyle zemin seviyesinin altındaki külçe dökümhanesinde yer almaktadır. Pompa tertibatları kazanın yanına yerleştirilir ve suyu bir kapı vasıtasıyla kontrollü su basmalı hem soğutma kulelerine hem de kontrollü banyolara taşır. Su kalitesini sağlamak için, bir çift ​​katyon değiştirici yumuşatıcı ve sertlik stabilizatörü ve biyosit içeren korozyon önleyici dozaj pompaları kullanan bir su arıtma tesisi kurulur . Alaşımın külçelerini ve alüminyum ve bakır esaslı demir dışı metallerin ön alaşımlarını bir yerçekimi kabı vasıtasıyla soğutur. Külçeler soğutma banyosuna girer ve sıcaklığı kontrol ederek, sonraki otomatik istifleme ve paketleme için hızlı bir soğutma sağlar.

Radyal fanlı soğutma kuleleri, yüksek özgül ısı yüklerine rağmen suyun daha derin ve daha iyi soğutulmasını sağladıkları için teknik açıdan en etkili olanıydı (ancak, fanları çalıştırmak için elektrik enerjisine ihtiyaç duyuyorlar). Aksiyal fanlı soğutma kuleleri en yüksek hidrolik yüklere dayanır ve dik eğimler ve çok yüksek sıcaklıklarda (90 ° C’ye kadar) suyu soğutabilir. Bu, hem bir sulama cihazının olmamasından hem de ince dağılmış damlacıkların geniş toplam yüzeyinden ve su-hava akışının yüksek hızından kaynaklanmaktadır.

Leave a Reply