Açık Tip Soğutma Kulesi

Açık tip su soğutma kuleleri basit bir anlatımla soğutma için hedeflenen sıvının, direkt olarak dış ortam havası ile çarpıştırıldığı sistemlerdir. Bu sıvı-hava çarpışması sırasında gerçekleşen ısı transferi birkaç şekilde olabilir.

Radyal fanlı kulelerde bu ısı transferi yüksek hava emiş ve düşük hava itişiyle yapılırken

Aksiyel fanlı kulelerde düşük hava emişi ve yüksek hava itişiyle yapılırlar

 

Açık tip kulelerde sirküle edilen havanın hep taze olması kulelerdeki verimliliği optimum artırır. Eğer sirküle edilen hava kuleden çıktıktan sonra tekrar kuleye dönerse bu ciddi bir verimsizlik sebebidir.
Su soğutma kuleleri içerisinden geçen taze havanın üzerine %100 olana kadar nem bindirmesi prensibine bağlı olarak çalışır. Geri dönen hava kulenin verimliliğine bağlı olarak belli oranda nem bindirilmiş hava olduğundan bu yarı nemli havanın tekrar kuleden geçirilmesi verimsizdir.


Açık tip kuleler bilinen ve en çok kullanılan tip kulelerdir. Kapalı tip kulelere nazaran beşte bire varan oranlarda düşük maliyetlidir. Sac yada CTP malzemeden imal edilebilirler. Ancak CTP malzemeden imal edilenlerde sac imalatında görülen korozyon bakteri gibi olumsuzluklara rastlanmaz. CTP kule ömrü 25 yılları bulabilmesine rağmen sac kuleler 1 seneden sonra noktasalda olsa çürümelere rastlanır. Korozyonun azaltılması kimyasal şartlandırma ile mümkünse de engellenmesi mümkün değildir.


Açık tip kulelerin en önemli dezavantajı dış ortam havasına bağlı olarak çok çabuk kirlenebilmeleridir. Bu kirlilik beraberinde parazif oluşumları tetikler, kimyasal şartlandırma şarttır. Kimyasal temizliğin azaltılmasının yolu nispeten kum filtresi yada otomatik ters yıkamalı filtre olabilir.


Kule sisteminde havanın ve sıvının kule dolgu yüzeyine pürüzsüz dağılımı verimlilik açısından çok kritiktir. Bu dağılımın yanlış yapılması tesisat üzerinde ve dolgu üzerindeki hava su akışının belli noktalarda toplanmasına ve yoğunlaşmasına sebep olur ki bu durum ısı transferinin verimsiz yapılmasına sebep olur.